środa, 23 marca 2011

Mistrz Mace Windu

Mistrz Windu to rycerz Jedi zasiadający w radzi Jedi i dobrze walczący na miecze świetlne. W filmie na Genosis pokonuje Jango Fetta łowce nagród umiera z rąk Palpatina i Anakina który po tym zajściu przechodzi na ciemną strone mocy.

Mace Windu (72 BBY - 19 BBY) - postać fikcyjna. W filmach z serii Gwiezdne wojny (częściach I, II i III) postać tę grał Samuel L. Jackson.
Mace był członkiem Rady Jedi oraz jednym z największych mistrzów Jedi swoich czasów. Niektórzy utrzymują, że jego znajomość Mocy była porównywalna z umiejętnościami mistrza Yody. Jego szczególną umiejętnością było wyczuwanie za pośrednictwem Mocy "punktów węzłowych" historii (zwanych "punktami przełomu" - ang. shatterpoint), chociaż nie zawsze potrafił odpowiednio w takich momentach zareagować. Był mistrzem siódmej formy walki mieczem świetlnym, zwanej Vaapad (którą sam opracował). Jego broń miała rzadko spotykaną fioletową barwę ostrza.
Urodził się na porośniętej nieprzystępnymi lasami Haruun Kal, był oprócz Kara Vastora ostatnim z ghosha Windu. Kiedy miał zaledwie kilka miesięcy postanowiono, że zostanie Jedi, więc został zabrany na Coruscant. Na rodzinną planetę powrócił jeszcze dwa razy, jako nastolatek, oraz aby ratować swoją uczennicę Depę Billabę przed pogrążeniem się w mroku pelokotanu. Akcji tej omal nie przypłacił życiem.
W epizodzie I, podobnie jak Yoda, był przeciwny szkoleniu Anakina Skywalkera na rycerza Jedi, jednak zmienił zdanie po śmierci Qui-Gonna.
Był obecny podczas raportu Qui-Gon Jinna i Obi-Wana Kenobiego na temat wydarzeń z Naboo i Tatooine, zorganizował pomoc dla Obi-Wana i Anakina Skywalkera, gdy wpadli w pułapkę na Geonosis. Był jednym z niewielu, którzy przeżyli bitwę na Geonosis (podczas której zabił łowcę nagród Jango Fetta), nie wykorzystał jednak okazji do zabicia hrabiego Dooku. Mace'owi Windu też Anakin powiedział, że kanclerz Palpatine był Lordem Sithów. Wraz z trzema innymi Jedi - Kitem Fisto, Saesee Tiinem i Agenem Kolarem - udał się aresztować kanclerza. W walce zginęli wszyscy Jedi oprócz Windu, który po rozbrojeniu i powaleniu Palpatine'a został przez niego zaatakowany błyskawicami Mocy, przed którymi zdołał osłonić się mieczem świetlnym. Stworzył w ten sposób obwód zamknięty, kierując błyskawice z powrotem ku Palpatine'owi, który przez to zdeformował sam siebie i przerwał daremny atak. Mace Windu stwierdził, że Palpatine jest zbyt niebezpieczny, by pozostać przy życiu i zmienił swój pierwotny zamiar aresztowania kanclerza, postanawiając zabić Sidiousa i zniszczyć Sithów raz na zawsze. Jednak kiedy uniósł miecz, żeby zadać śmiertelny cios, Anakin Skywalker, który wkrótce stał się Darthem Vaderem, zdradził go i odciął mu rękę z mieczem świetlnym. Okaleczonego Mace'a dobił Palpatine, który ponownym atakiem błyskawic Mocy wyrzucił go przez okno, powodując jego śmierć.
Informacje

Mace Windu
Data urodzin 72 rok BBY
Data śmierci 19 rok BBY
Ranga Mistrz Jedi
Planeta Haruun Kal
Rasa Człowiek
Płeć Mężczyzna
Wzrost 1.88 m
Kolor włosów Czarne (później ściął)
Kolor oczu Brązowy
Przynależność Zakon Jedi, Republika Galaktyczna
Broń Miecz świetlny                 

niedziela, 20 marca 2011

Planeta Kamino

Na kamino jeden z Jedi zamówił armie klonów dla republiki tu też Obi-Wan zmierzył się z łowcą nagród Jango Fettem.

Kamino to fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen, leżąca w Odległych Rubieżach Galaktyki, zamieszkana przez słynnych Kaminoańskich klonerów. Stworzyli oni na zamówienie Republiki armię klonów, która posłużyła do walk z Separatystami w okresie wojen klonów.

INFORMACJE


Kamino
Astronomia
RegionNiezbadana Przestrzeń
Sektornieznany
SystemKamino
Słońca1 (Kamino)
Księżyce3
Odległość od jądra70 000 lat świetlnych
Długość dnia27 standardowych godzin
Długość roku463 lokalnych dni
Fizyka
Średnica19 270 km
Atmosferatlenowa
Klimatumiarkowany
Grawitacjastandardowa
Terenocean
Woda100% powierzchni
Społeczeństwo
Rasy rodzimeKaminoanie
Liczba ludności1 miliard (100% Kaminoanie)
MiastaTipoca
Importdroidy, żywność
Eksportklony, ryby, broń

Armia klonów
Klony zostały zamówione przez Mistrza Jedi Sifo-Dyasa, bez wiedzy Rady Jedi. Wiedział o tym natomiast hrabia Dooku, przyjaciel Sifo-Dyasa z czasów w Zakonie. Z rozkazu Dartha Sidiousa Dooku zamordował przyjaciela, aby utrzymać armię w tajemnicy przed Republiką, a następnie dostarczył Kaminoanom Jango Fetta jako wzorzec do tworzenia klonów. Palpatine planował trzymać armię w tajemnicy, aby móc wykorzystać ją w swojej intrydze w sprzyjającym momencie.
10 lat później na trop Kamino wpadł jednak Obi-Wan Kenobi, badając sprawę nieudanego zamachu na senator Amidalę. Odnalazł on planetę Kamino (została ona wcześniej usunięta przez Dooku z map Galaktyki w Bibliotece Jedi) i ujawnił istnienie armii zamówionej w imieniu Republiki. Armia ta walczyła później przeciwko droidom Separatystów na Geonosis. Bitwa ta rozpoczęła wojny klonów.


wtorek, 15 marca 2011

Planeta Naboo

Planeta Naboo jest rodziną planetą Padme która była jej królową a potem senator która reprezentowała ją w senacie.



 
Informacje




Naboo
Astronomia
RegionŚrodkowe Rubieże
SektorChommell
SystemNaboo
Słońca1 (Naboo)
Księżyce3 (Ohma-D'un, Rori, Tasia)
Odległość od jądra34 000 lat świetlnych
Długość dnia26 standardowych godzin
Długość roku312 lokalnych dni
Fizyka
Średnica12 120 km
Atmosferatlenowa
Klimatumiarkowany
Grawitacjastandardowa
Terentrawiaste wzgórza, jeziora, bagna, równiny, miasta
Woda85% powierzchni
Społeczeństwo
Rasy rodzimeLudzie, Gunganie
JęzykBasic, gungański
Liczba ludności600 mln
MiastaTheed
Importbroń, jedzenie
Eksportbrak

Opis planety

Naboo (fikcyjne miejsce z sagi filmowej Gwiezdne wojny) to znacznie oddalona od centrum galaktyki rodzinna planeta senator Padmé Amidali, która została jej królową w wieku 14 lat. Naboo to planeta słabo zaludniona, posiadająca niewielkie siły zbrojne, których trzon to pewna liczba pięknych, ale słabo wyposażonych kosmicznych myśliwców, ochotnicza straż wyposażona w krótką broń ręczną, dysponująca niewielką ilością nieopancerzonych pojazdów wsparcia. Pomimo wielkich walorów przyrodniczych i kulturowych (mieszkańcy Naboo słynęli z wyrobu wspaniałych ornamentów i pięknych konstrukcji z kamienia, metalu i tworzyw sztucznych, czego przykładem są choćby ich statki kosmiczne), Naboo stała się areną krwawych bitew z wojskami chciwej Federacji Handlowej, kierowanej przez podstępnych Sithów.
Tereny podwodne Naboo zajęte są przez Gunganów, rasę oddychającą w wodzie, żyjącą w środowisku wodnym i bagiennym, posiadającą rozbudowane podwodne miasta (siedzibą "szefa" Gunganów – Big Boss Nassa – jest miasto Otoh Gunga) i pojazdy typowe dla swego środowiska. Gunganie jako druga rasa zamieszkująca planetę, przed konfliktem o Naboo żyli w separacji od pozostałych mieszkańców Naboo, potem zrozumieli swoje trudne położenie i połączyli się w sojuszu z królową Amidalą, by wspólnie podjąć walkę z najeźdzcą (Federacja Handlowa). Walka zakończyła się sukcesem, dzięki czemu na Naboo zapanował pokój i pojednanie obu ras (Epizod I Nowej Trylogii – Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo), skutkujące później wybraniem Gunganina Jar Jar Binksa na zastępcę senator Amidali w galaktycznym senacie.
Naboo pojawia na krótko pod koniec Epizodu VI- Powrótu Jedi – gdy pokazywanych jest kilka planet cieszących się z pokonania Imperium Galaktycznego.
Rządy
W czasach, o których opowiadają Gwiezdne wojny, planetą Naboo rządziła elekcyjna królowa Padmé Amidala, następczyni upartego suwerena, króla Veruny. Amidala po dwóch kadencjach objęła urząd senatora w senacie galaktycznym, który w końcu – skorumpowany ponad miarę i w większości opanowany przez popleczników Palpatine'a – został rozwiązany. Na tronie Naboo Amidalę zastąpiła królowa Jamilla, która podobnie jak Amidala wierzyła mocno w demokrację i nad rozwiązania siłowe przedkładała pokojowe negocjacje.

poniedziałek, 14 marca 2011

Ranking najlepszych planet

Oto najlepsze planety czyli planety na którycz duzo sie działo.

1. Mustafar


 

2.Corusant



3.Genosis



4.Kashyyyka




5.Naboo



6.Hooth


7.Yavin 4



8.Kamino



9.Tatooine



10.Utapau



niedziela, 13 marca 2011

Plo Koon

Uzdolniony mistrz Jedi oraz jeden z czlonków rady zginoł gdy Palpatine wydał rozkaz 66.



Informacje
Plo Koon – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych Wojen. Mistrz Jedi z rasy Kel Dorów, zasiadał w Radzie Jedi. Nosił czarną maskę osłaniającą dolną część twarzy i wrażliwe oczy. Zginął pod koniec wojen klonów podczas Wielkiej Czystki Jedi. Był umięśnionym humanoidem. Nosił tradycyjne szaty Jedi. Był obecny w radzie jedi, kiedy Mistrz Jedi Qui-Gon Jinn przedstawił Radzie przyszłego kandydata na Jedi, Anakina Skywalkera. Dekadę później (czyli podczas Wojen Klonów), Plo Koon walczył z Separatystami na Cato Neimoidia. Miał stopień generała. Kiedy Imperator rozkazał wykonanie Rozkazu 66 pilot – klon otworzył ogień do myśliwca Koona. Jego myśliwiec został zestrzelony. Plo Koon używał miecza świetlnego o niebieskim ostrzu, chociaż w czwartej części komiksu z serii "Obsesja" walczył mieczem o pomarańczowej barwie. Prawdobodobnie walczył stylem Shien, lecz nie jest to potwierdzona informacja.
 

Plo Koon
Data śmierci19 BBY
RangaMistrz Jedi, członek Rady Jedi
PlanetaDorin
RasaKel Dor
PłećMężczyzna
Wzrost1,88 m
Kolor włosówBrak
Kolor oczuCzarne
PrzynależnośćZakon Jedi, Republika Galaktyczna
BrońMiecz świetlny



sobota, 12 marca 2011

Zakon Jedi

To tu szkolono od wieków mistrzów Jedi, zarządem zakonu była tak zwana Rada Jedi gdzie w jej końcowych czasach zarządzał Mistrz Yoda. Zakon ten miał swoją siedzibe na Corusant w centrum Republiki.



Jedi – w świecie Gwiezdnych wojen starożytny zakon, skupiający "wrażliwych na Moc" (ang. Force Sensitive), czyli istoty, w których organizmach występuje nadnaturalne stężenie midichlorianów. Midichloriany są nanoorganizmami występującymi w każdym żywym organizmie, pozwalającymi mu na odczuwanie Mocy.
W Zakonie Jedi wielką uwagę przywiązuje się do umiejętności panowania nad swymi emocjami, ponieważ niektóre z nich prowadzą na Ciemną Stronę Mocy – upadek dla Jedi. Głównymi wrogami Jedi na przestrzeni dziejów byli wywodzący się z łona Zakonu Lordowie Sithów, posługujący się i służący Ciemnej Stronie Mocy.
Rolą Rycerzy Jedi w galaktyce jest utrzymywanie pokoju w Republice Galaktycznej. Ich zadaniem jest także zniszczenie Sithów.

Historia Zakonu
Nie jest wiadome, kto pierwszy zdał sobie sprawę z istnienia Mocy, ani jaka organizacja dała początek Zakonowi. Niektórzy utrzymują, że Zakon Jedi wywodzi się z planety Tython (na której czczona była pozytywna energia wszechświata pod nazwą "Ashla"), inni - że od Zakonu Dai Bendu czy Akademii Chatos. Wszystkie te twierdzenia są jednak opartymi na historycznych przesłankach domysłami, a wspomniane grupy czy organizacje pamiętane są jedynie z nazwy i legend oraz podań ludowych.
Wiadomym jest, iż na historii Jedi w znaczący sposób zaważyło rozpowszechnienie wynalazku hipernapędu - dzięki niemu najwybitniejsi kapłani, filozofowie jak i wojownicy z dziesiątek światów mieli w końcu możliwość porównywać i wymieniać gromadzone przez siebie informacje o mistycznej sile, którą później nazwano Mocą. Działania te stopniowo kładły podwaliny pod to, co nazwano później Zakonem Jedi.
Nie jest również znane miejsce, z którego wziął swój początek Zakon - pośród kandydatów są owiane aurą tajemnicy, legendarne i zapomniane planety takie jak Had Abbadon czy Ondos. Są również miejsca znane galaktyce - Utapau, Coruscant, Corellia czy Ossus. Dawni mentorzy zakładali liczne akademie na różnych planetach, biblioteki, w których gromadzono w woluminach rosnącą wiedzę o Mocy.
Początkowo Zakon miał raczej naturę filozoficzno-medytacyjną - członkowie nabywali coraz to nowych umiejętności, zdając sobie sprawę z możliwości, jakie oferuje im Moc. Wsłuchując się w jej wolę, Jedi coraz intensywniej angażowali się w życie społeczne galaktyki, stając się z czasem Strażnikami Pokoju i Sprawiedliwości i pomagając w budowie galaktycznej cywilizacji.
Na kilka tysięcy lat przed Mrocznym Widmem miała w Zakonie miejsce Wielka Schizma. W jej wyniku część zaprzedanych Ciemnej Stronie Jedi odłączyła się od zakonu i przejęła władzę nad Imperium Sithów, dając początek stronnictwu Sithów.
Po dojściu do władzy Imperatora Palpatine'a w roku 19 BBY Jedi niemal wyginęli z powodu urządzonego przez niego programu systematycznej eksterminacji wszystkich członków Zakonu, stanowiących zagrożenie dla jego imperium terroru. Kluczowym elementem planu Palpatine'a był Darth Vader - upadły Rycerz Jedi, znany niegdyś jako Anakin Skywalker.
Jednymi z nielicznych, którzy przeżyli, byli Obi-Wan Kenobi,Quinlan Vos oraz Yoda. Za sprawą Luke'a Skywalkera, syna Anakina Skywalkera, zakon odrodził się, a następnie rozwinął w formie nieco odmiennej od znanej z czasów schyłku Starej Republiki. Jednak żaden Jedi nie zdołał już osiągnąć takich umiejętności manipulacji i posługiwania się Mocą, jak Jedi z okresu Starej Republiki, jak Darth Revan czy Bastila Shan.

Kodeks

Za podstawę filozofii Jedi uważa się następujące słowa:
Nie ma emocji - jest spokój.
Nie ma ignorancji - jest wiedza.
Nie ma namiętności (pasji) - jest pogoda ducha.
Nie ma chaosu - jest harmonia.
Nie ma śmierci - jest Moc.
Jedi powinien żyć w pokoju ze swoimi emocjami i nie dawać się im kierować. Powinien dążyć do poszerzania swojej wiedzy. Powinien unikać przywiązań, które uniemożliwiają mu pełne oddanie się słuchaniu Mocy. Powinien również strzec życia innych istot, w szczególności tych rozumnych.
Kodeks w tej formie został zapisany przez legendarnego mistrza Jedi Odan-Urra i był przekazywany przez setki lat. W późniejszym okresie usunięto jednak z niego czwartą linię.

Symbole

Główną bronią Rycerzy Jedi był miecz świetlny - broń wymagająca długich treningów do jej pełnego opanowania, mająca również charakter mistyczny. Miecz był równocześnie symbolem członków Zakonu.
Często stosowanym przez Jedi znakiem był starożytny symbol Bendu, przypominający ośmiopromienne słońce. Oznaczał on mistyczną jedność Galaktyki w Mocy i bywał używany do oznaczania miejsc, pojazdów i przedmiotów wykorzystywanych przez Jedi - widniał na przykład na ich myśliwcach. W okresie schyłku Republiki i podczas Wojen Klonów symbol ten zaadaptowany został przez Wielką Armię Republiki jako znak rozpoznawczy republikańskich jednostek wojskowych. Po stworzeniu Imperium, Palpatine zbezcześcił ten znak przez usunięcie z niego dwóch promieni i wykorzystał jako oficjalne godło swojego Imperium.

Rangi

Uczeń

Podczas pierwszego etapu szkolenia na Jedi kandydat nie posiadał określonej rangi - był określany jako uczeń, adept lub młodzik. Kiedy dorósł i został wyszkolony na tyle, by rozpocząć okres terminowania u konkretnego nauczyciela, mógł zostać przez niego wybrany i wtedy był mianowany Padawanem. Zazwyczaj musiał przejść parę prób, po których Rada Jedi decydowała, czy ma zostać w zakonie.
Mogło zdarzyć się jednak, że późno odnaleziony uczeń od razu stawał się Padawanem konkretnego Rycerza lub Mistrza, tak jak to było w przypadku Anakina Skywalkera.

Padawan

Tytuł Padawana otrzymywał uczeń, podejmujący u Rycerza lub Mistrza Jedi szkolenie, które miało doprowadzić go do rangi Rycerza. Padawani nosili krótko obcięte włosy i charakterystyczny pojedynczy warkoczyk. Do swojego mentora Padawan zwracał się tytułem mistrza, nawet jeśli nie posiadał on oficjalnie takiej rangi. Padawan niezwykle rzadko wysyłany był na samotne misje, chyba że sytuacja była naprawdę poważna.
Poza nauką umiejętności praktycznych, dyplomacji i tym podobnych, Padawan musiał podczas szkolenia przede wszystkim nauczyć się, jak realizować postanowienia Kodeksu Jedi oraz radzić sobie z Ciemną Stroną Mocy. Aby stać się Rycerzem Jedi, Padawan musiał ukończyć szkolenie u swojego mistrza i przejść odpowiednią ilość prób. Próby te nie były tylko formalne. Często rozumiano w ten sposób wydarzenia bezpośrednio dotyczące Padawana i jego życia, z którymi musiał sobie poradzić. Najczęściej ostateczna próba wiązała się ze stanięciem wobec wyjątkowo silnej pokusy lub ataku Ciemnej Strony (np. w przypadku Obi-Wana Kenobiego za taki moment uważa się pojedynek z Darthem Maulem). Kiedy opiekun i Rada Jedi uznali, że uczeń jest gotowy, mógł zostać pasowany na Jedi. Wtedy jeden Mistrz z Rady Jedi odcinał charakterystyczny dla Padawanów warkoczyk, a uczeń stawał się pełnoprawnym członkiem Zakonu.

Rycerz Jedi

Przyznanie tytułu Rycerza oznaczało, że dany Padawan jest już gotowy, by samodzielnie wypełniać stające przed nim zadania. Pasowanie na Rycerza kończyło trenowanie ucznia u jego mistrza, chociaż nie kończyło jego nauki jako takiej. Rycerz Jedi mógł korzystać z dostępnych zasobów Zakonu oraz samodzielnie lub w zespołach wykonywać zadania stojące przed Zakonem Jedi. Mógł również szkolić padawanów - z reguły tylko jednego na raz, aby móc poświęcić mu potrzebną ilość czasu i uwagi. Jednakże Rycerz Jedi nie musi zostać mistrzem. Dlatego wielu Jedi kończy swoją "karierę" na tym stopniu.

Mistrz Jedi

Ten najwyższy tytuł może zostać przyznany przez Radę Jedi wyjątkowo doświadczonemu i charakteryzującemu się wysokim stopniem rozumienia Mocy Rycerzowi. Mistrzowie obdarzani są dużym szacunkiem przez innych Jedi, dwunastu spośród nich tworzy Radę Jedi - organ zarządzający działaniami całego Zakonu.

Inne tytuły

W różnych okresach historycznych istniały ponadto inne tytuły, przyznawane lub przyjmowane przez Jedi:
  • Wielki Mistrz Jedi - tytułem tym zaczęto określać Luke'a Skywalkera ok. 25 lat ABY, dla odróżnienia od wyszkolonych przez niego Mistrzów i podkreślenia jego naczelnej roli w nowym Zakonie. Również mistrz Yoda był określany tym tytułem podczas końcowych dni Starej Republiki.
  • Lord Jedi - rzadki tytuł, stosowany głównie przez dowódców oddziałów Jedi podczas Nowych Wojen Sithów, ale także w innych okresach. Ranga Lorda była wyższa od Mistrza.
  • Zbrojmistrz Jedi - Mistrz Jedi, któremu powierzono pieczę nad mieczami świetlnymi zmarłych bądź padłych w walce ważnych i sławnych Mistrzów bądź Lordów Jedi. Po Wojnie Domowej Jedi, za czasów Revana, Zbrojmistrzowie Jedi zniknęli, jednak ich wspólnota odrodziła się po niedługim czasie. Biorąc rzecz filozoficznie, Obi-Wan Kenobi również był przez kilkanaście lat Zbrojmistrzem Jedi, jako że przechowywał pierwszy miecz świetlny Anakina Skywalkera - Dartha Vadera. Zbrojmistrz Jedi był najlepszym z Jedi w posługiwaniu się mieczem świetlnym dowolnego rodzaju.

Znani Jedi

Do najbardziej znanych Jedi należeli:
Ki-Adi-Mundi, Plo Koon, Qui-Gon Jinn, Yoda, Mace Windu, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Luke Skywalker, Dooku, Revan, Kit Fisto, Saesee Tiin, Shaak Ti, Aayla Secura



Planeta Mustafar

Mustafar to jedna z ważniejszych planet z Gwiezdnych Wojen właśnie tam odbył sie najdłurzszy pojedynek na miecze świetlne Obi-Wana z Anakinem gdzie zwycziesko z tego pojedynku wyszedł Kenobi.



INFORMACJE
Mustafar
Astronomia
RegionZewnętrzne Rubieże
SystemMustafar
Słońca1 (Mustafar)
Księżyce0
Odległość od jądra53 000 lat świetlnych
Fizyka
Średnica4 200 km
Atmosferatlenowo-siarkowa
Klimatgorący
Grawitacjastandardowa
Terenwulkaniczny, rzeki lawy
Woda0% powierzchni (35% rzeki lawy)
Społeczeństwo
Rasy rodzimeMustafarianie (północni i południowi)
Pozostałe rasyLudzie
JęzykBasic
Liczba ludności20 000
MiastaFralideja
Eksportmetale, wiele minerałów
Przynależność


Opis planety
Powierzchnia planety jest w nieustannym ruchu. Taką aktywność geologiczną powodują, znajdujące się stosunkowo blisko, gazowe olbrzymy - Jestefad i Lefrani. Pierwszy próbuje nieustanie "przechwycić" Mustafar jako własny księżyc, czemu przeciwdziała jednak Lefrani. W wyniku tego powierzchnia planety to przede wszystkim góry i rzeki lawy. Niebo zasnute jest czarnym dymem i popiołami z licznych erupcji wulkanicznych. W atmosferze szaleją burze elektromagnetyczne, a prądy konwekcyjne są bardzo silne. Mimo niesprzyjających warunków środowiska zamieszkuje ją rasa, północnych (wysokich i chudych) oraz południowych (mniejszych i lepiej zbudowanych) Mustafarian. To właśnie oni prowadzą fabryki przetopu cennych surowców.



Historia

 Wczesna historia

Początkowo na Mustafar znajdowały się enklawy Jedi. Mogli oni na planecie doskonalić swoje umiejętności posługiwania się Mocą, jak i również szkolić swoich padawanów. Jednak kiedy Sithowie zaczęli rosnąć w siłę, zapragneli zniszczyć Jedi. Na powierzchni planety doszło do bitwy, z tak dużą ilością wykorzystanej Mocy, że gazowe olbrzymy - Jestefad i Lefrani - zostały zbliżone do Mustafar. Zapoczątkowało to potężną aktywność geologiczną (wybuchy wulkanów, procesy górotwórcze) i Jedi zostali zmuszeni do opuszczenia swoich świątyń na planecie.

 Wojny Klonów

Mustafar pozostawała długo zapomniana, aż wreszcie w 300 BBY statki zwiadowcze Unii Technokratycznej odkryły w rzekach lawy na powierzchni planety niezmierzone bogactwo metali i energii. Umowa z Mustafarianami została szybko podpisana i już wkrótce Mustafar stał się dostawcą substratów do produkcji droidów dla tworzącej się Konfederacji Systemów Niezależnych.
Po stracie Generała Greviousa, swoją bazę z Utapau przenieśli na planetę Separatyści. Wkrótce po ogłoszeniu powstania Imperium Galaktycznego na Mustafar przybył Darth Vader. Z rozkazu Imperatora zabił on wszystkich przywódców Separatystów. Padme szukająca '"dawnego" Anakina przybyła na planetę, a wraz z nią potajemnie zjawił się też Obi-Wan Kenobi. Wtedy to odbył się słynny pojedynek między mistrzem, a dawnym uczniem. W końcu Vader został strącony przez Kenobiego do lawy, lecz nie zginął ponieważ uratował go Darth Sidious.

 W czasach Imperium

Po Wojnach Klonów planeta została ponownie zapomniana. Dzięki temu na Mustafar znalazł schronienie jeden z uciekinierów, inżynier Geonosian Gizor Dellso, który nie poddał się siłom nowego Imperium. Wkrótce uruchomił ukrytą fabrykę droidów bojowych i planował produkcję nowych myśliwców. Imperator musiał wysłać elitarny 501 Legion w celu zlikwidowania produkcji i ostatniego przedstawiciela oporu Separatystów.




piątek, 11 marca 2011

Gra Lego Star Wars

LEGO STAR WARS
Jest jedna z najlepszych gier ze swiata gwiezdnych wojen przectawia ważniejsze momenty Episodów I-III.
Ten kto lubi film Star Wars to powinnien zagrac w ta grę.


Kolejna produkcja zespołu Traveller's Tales, znanego z realizacji takich udanych gier jak m.in.: Crash Bandicoot: The Wrath of Cortex (PS2, Xbox, GCN), Finding Nemo (PC. PS2, GCN, XBOX) czy Crash Twinsanity (XBOX, PS2).
Lego Star Wars to kolejna produkcja zespołu Traveller's Tales, znanego z realizacji takich udanych gier jak m.in.: Crash Bandicoot: The Wrath of Cortex (PS2, Xbox, GCN), Finding Nemo (PC. PS2, GCN, XBOX) czy Crash Twinsanity (XBOX, PS2). Tytuł ten skierowany jest przede wszystkim do młodego odbiorcy (dzieci w wieku szkolnym), aczkolwiek należy powiedzieć, że z powodzeniem może zainteresować i starszych graczy. Zgodnie z tytułem, akcja osadzona została w słynnym uniwersum Gwiezdnych Wojen, skonstruowanym z równie znanych klocków LEGO. Fabuła pozwala nam prześledzić ważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w trzech pierwszych epizodach tej kosmicznej epopei, tj. The Phantom Menace, Attack of the Clones oraz Revenge of the Sith. W Lego Star Wars występują wszystkie znane z filmów postacie, m.in.: Obi-Wan, Qui-Gon, Darth Maul, Yoda, Jango Fett, oraz droidy, roboty i stworzenia, a dzięki specjalnemu zabiegowi developerów noszącemu nazwę „Free Play” dane jest nam pokierować ruchami każdego z nich.
Gra pozwala na satysfakcjonującą rozgrywkę jednoosobową, ale tak naprawdę autorzy szczególnie polecają dwuosobowy tryb kooperacji. Wówczas to przyjemność płynąca z rozgrywki jest największa, bo cóż może być przyjemniejsze niż na przykład wcielenie się wraz kolegą w postacie Obi-Wana oraz Qui-Gona i wspólne pokonywanie napotykanych trudności (a’la walka z droidami na statku Federacji Handlowej, znana z początku pierwszego epizodu Gwiezdnych Wojen). W przypadku samotnej rozgrywki, kierowaniem innych postaci zajmuje się komputerowe A.I.
Sterowanie jest bardzo proste i intuicyjne. Poza klawiszami kierunkowymi, mamy klawisz odpowiadający za walkę (kolejne naciskanie owocuje wykonywaniem różnych ciosów), klawisz do skoków, a także klawisz, po naciśnięciu którego Rycerz Jedi użyje swych nadzwyczajnych mocy. W ich skład wchodzi m.in. odepchnięcie przeciwnika, a także zmiana położenia poszczególnych przedmiotów. Warto zaznaczyć, iż jest to bardzo efektownie wyglądająca zmiana, gdyż przedmiot na naszych oczach rozkłada się na poszczególne klocki, potem przenosi na inne miejsce i składa w nowy kształt/rzecz. Ostatni klawisz umożliwia przejęcie kontroli nad stojącą obok postacią, czy to robotem czy choćby Jar Jar Binksem.
Po drodze zbieramy monety LEGO pozostawiane przez pokonanych przeciwników oraz wysypujące się ze zniszczonych przedmiotów. Jest to istotne, gdyż odpowiednia ilość tych świecidełek pozwala nam podnosić atrybuty sterowanych bohaterów.


Jednym z głównych plusów tej produkcji, jest bardzo ładna trójwymiarowa grafika oraz płynna animacja postaci. Poszczególne lokacje złożone z klocków wyglądają atrakcyjnie, przypominają też miejsca znane z ekranizacji kinowej. Efekty wizualne towarzyszące pojedynkom na miecze świetlne czy ostrzałowi z broni laserowej też nie pozostawiają wiele do życzenia.


Więc polecam tą gre wszystkim wielkim fanom Star Wars!!!


środa, 9 marca 2011

Lekki Frachtowiec Sokół Milennium

Sokół Millennium to jeden z najlepszych frachtowców w Galaktyce, właśnie nim Han Solo i Chewbacca pomogli Lukowi w zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci.



Sokół Millennium (ang. Millennium Falcon) to statek kosmiczny pojawiający się w filmach, książkach i innych pozycjach z serii Gwiezdne wojny. Warto dodać, że Sokół Millennium pojawił się też w Łowcy Androidów. W niektórych polskich tłumaczeniach znany też jako Tysiącletni Sokół, Sokół Tysiąclecia itp.
Sokół to zmodyfikowany koreliański frachtowiec typu YT-1300, określany przez właściela jako "najszybsza kupa złomu w Galaktyce" - i faktycznie jedna z najszybszych jednostek jeśli chodzi o podróże w nadprzestrzeni. Zarówno statek, jak i właściciel, odegrali kluczową rolę podczas galaktycznej wojny domowej.

Chronologicznie pierwszy raz być może występuje w filmie Zemsta Sithów, co nie jest pewne, bo mógł to być inny transportowiec tego samego typu. Pierwsze pojawienie się w ogóle w filmie Nowa Nadzieja. Następnie w posiadaniu Lando Caalrissian, później przechodzi w ręce Hana Solo w wyniku wygranej z Landem partii sabaka. Wykorzystywany głównie w działaniach przemytniczych - transport przyprawy z Kessel itp.
Spełnia znaczącą rolę w bitwie o Yavin, obecny podczas bitwy o Hoth i ucieczki Hana oraz Leii na Bespin. Po pochwyceniu Hana przez Bobę Fetta - tymczasowo pod dowództwem Calrissiana. Bierze udział w bitwie pod Endorem (zaliczone pół zestrzelenia drugiej Gwiazdy Śmierci), następnie zwrócony Hanowi i wykorzystywany w wielu misjach bojowych i dyplomatycznych (m. in. Bakura, Iphigin). Na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany i modyfikowany, jak również uszkadzany i remontowany.
Poza tym to sokół przetransportował Bena Kenobiego  i Luka Skaywalkera na Gwiazdę Śmierci ponieważ Alderaan już nie było ( zniszczone przez Gwiazdę Śmierci ).


wtorek, 8 marca 2011

Ranking 10 najlepszych walczących na miecze świetlne

Oto najlepsi z najlepszych ich pojedynki na miecze świetlne można by było ogladać godzinami.

 1. Mistrz Yoda

2. DARTH SIDIOUS ( PALPATINE )



3.  OBI-WAN KENOBI



4. DARTH VADER  ( ANAKIN SKAYWALKER )



5. MACE WINDU


6. LUKE SKAYWALKER


7. DARTH MAUL



8. KI-ADI MUNDI


9. GENERAŁ GRIEVOUS


10. HRABIA DOOKU ( DARTH TYRANNOUS )




poniedziałek, 7 marca 2011

Generał Grievous



Generał Grievous to ciekawa postać która stała po stronie Separatystów, w wojnie przeciwko Yam'rii gdzie Republika opowiedziala sie po stronie Yam'rii Grievous jeszcze w ciele czlowieka zabił kilku Jedi. Po tamtych zdarzeniach zaczoł na nich polować zabił m.in. Shaak Ti, Aayli Secure, Sifo Dyasa oraz Dartha Zannaha. Jego żywot zakonczyl sie na Utapau gdzie przegrał z Obi-Wanem Kenobi.
INFORMACJE:

Data śmierci
19 BBY
Ranga
Naczelny dowódca armii Separatystów
Planeta
Kalee
Rasa
Kaleesh (cyborg)
Płeć
Mężczyzna
Wzrost
2,16 m
Kolor włosów
Brak
Kolor oczu
Żółte
Przynależność
Konfederacja Systemów Niezależnych
Broń
Miecze świetlne pokonanych Jedi

Grievous to fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, lokalny dowódca wojskowy, następnie generał i naczelny dowódca sił zbrojnych Separatystów. Przed sojuszem z separatystami nazywał się Qymaen jai Sheelal.


Historia
Grievous należał do rasy Kaleesh, przez lata najeżdżanej i uciskanej przez zwanych "Hukami" bardziej zaawansowanych technologicznie Yam'rii z pobliskiej planety Huk (do tej rasy należała Kitik Keed'kak, w Nowej Nadziei obecna w kantynie w Mos Eisley).
Qymaen jai Sheelal był jednym z ważniejszych i bardziej skutecznych dowódców wojskowych. Po śmierci towarzyszki życia popadł w permanentną depresję, która doprowadziła do powstania jego pseudonimu (ang. grievous - zrozpaczony). Zwerbował elitarny oddział wojowników, na czele którego wyparł Huków z planety i przeniósł wojnę na ich teren. W tym momencie Yam'rii zwrócili się o pomoc do Republiki, która wysłała oddział Jedi z misją zakończenia wojny. "Rozjemcy" wykonali swoje zadanie, a Republika nałożyła na Kaleeshów karne cła i embargo, które wkrótce doprowadziło do ruiny całą planetę.
Grievous przyłączył się w tym momencie do ruchu separatystycznego. Jego umiejętności dowódcy pozwoliły mu szybko zostać ważną personą wśród separatystów, a jego awans został przyśpieszony, ponieważ gorąco polecał go lider Galaktycznego Klanu Bankowego San Hill. Specjalnie dla niego rozpoczęto też produkcję droidów bojowych IG-100 MagnaGuard.
Po jakimś czasie Grievous dowiedział się, że Hukowie bezczeszczą święte dla Kaleeshów miejsca ich pochówku. Powrócił więc na rodzinną planetę, zebrał oddział wojowników i na pokładzie swojego promu wyruszył przeciw znienawidzonym wrogom. Było to jednak niezgodne z planami jego mentorów. Zaaranżowali oni katastrofę statku kosmicznego Grievousa, a jego samego, niemal śmiertelnie rannego (podczas transportu na miejsce operacji potrzebował transfuzji - do tego celu posłużyła krew zamordowanego mistrza Jedi - Sifo-Dyasa), przekonstruowali w cyborga i poddali operacji mózgu, dostosowując jego pragnienia do własnych celów, między innymi wpajając przekonanie, że za wszystkie jego nieszczęścia są odpowiedzialni Jedi. Grievousowi pozostał organiczny mózg oraz część narządów wewnętrznych - reszta od tej pory była już mechaniczna.

 Wojny klonów

W trakcie Wojen klonów Grievous dowodził armią separatystów. Jego ofiarą padło kilkudziesięciu rycerzy Jedi (między innymi Sha'a Gi, uczeń innego zabitego przez niego wielkiego mistrza - Barreka), co zbudowało jego pozycję wśród przeciwników Republiki. Praktycznie zmiażdżył grupę generałów Jedi, których krążownik rozbił się nad aktualnie oblężoną przez niego planetą. Jego liczna ochrona składała się z robotów typu IG-100 MagnaGuard.
Pod koniec wojen klonów Grievous uczestniczył w śmiałym przedsięwzięciu, mającym na celu porwanie z Coruscant najbardziej wpływowego aktualnie przywódcy Republiki, kanclerza Palpatine'a (który to zresztą, jako Darth Sidious, sam zlecił mu to zadanie). W trakcie wykonywania zadania stoczył kilka pojedynków z chroniącymi Palpatine'a Jedi. Przegrał tylko z mistrzem Mace'em Windu, który pokonał go po krótkiej, ale zaciętej walce na dachu kolei magnetycznej. Generał spadł w przepaść, ale został przechwycony przez kanonierkę LAAT sterowaną przez jego ochroniarzy IG-100 i kontynuował misję. Przy próbie ucieczki z zakładnikiem na swój statek - Niewidzialną Rękę, jego płuca zostały zmiażdżone z użyciem Mocy przez mistrza Windu, co zaowocowało jego późniejszą tendencją do nieustającego kaszlu.
Ze względu na swoje uszkodzenia, wraz z kanclerzem jako zakładnikiem, planował skierować się na Utapau, gdzie miano dokonać jego napraw. Przeszkodzili mu w tym jednak Obi-Wan Kenobi wraz ze swoim uczniem, Anakinem Skywalkerem, dokonując jeszcze nad Coruscant abordażu jego okrętu. Niewidzialna Ręka została zniszczona, a Generał uciekł ostatnią kapsułą ratunkową, dodatkowo poważnie uszkadzając system sterowniczy.
Kiedy dostał się na Utapau, pierwsze, co zostało zorganizowane, to realizacja polecenia Dartha Sidiousa, aby przenieść dowódców separatystów na wulkaniczną planetę w odległych rubieżach - Mustafar. Następnie Generał miał udać się do naprawy, lecz przeszkodził mu w tym Obi-Wan Kenobi. Chcąc szybko pozbyć się mistrza Jedi, Grievous od samego początku użył do walki obu par rąk. Jednak Obi-Wan, mistrz stylu defensywnego Soresu, odparł jego szybkie ataki, pozbawił go prawych dłoni i pchnął Mocą tak mocno, że generał wypuścił ostatnie dwa miecze. Grievous zdecydował się na ucieczkę swoim ostrokołowcem, a Kenobi wdał się w pościg na jaszczurze o imieniu Boga. Po zakończeniu pościgu, w trakcie nierównej walki na pięści, Kenobi rozchylił płyty pancerza chroniące wnętrzności generała, co wykorzystał krótko później, zabijając go przy użyciu jego własnego blastera.

 Umiejętności

Generał Grievous, dzięki supernowoczesnym mechanizmom, był niezwykle szybki, zwinny i silny (pierwszych Jedi pokonał na Geonosis używając do tego gołych rąk). Jego wspomagany komputerem mózg potrafił w trakcie walki kontrolować wszystkie kończyny (2 pary rąk i nogi), aby zadawały w tej samej sekundzie ataki mieczami świetlnymi tak, aby każdy uderzał z inną siłą, szybkością i pod różnym kątem. Był on także w stanie wytwarzać na podstawie poznanych technik walki najodpowiedniejszą do pokonania danego przeciwnika taktykę. Pancerz wykonany z duranium i durastali był odporny na strzały z blastera i klingę miecza świetlnego. Był w stanie zatrzymać nawet strzał z myśliwca. Jego dłonie mogły się obracać z dużą szybkością wokół nadgarstków, dzięki czemu wirujące miecze mogły go osłaniać przed atakami wielu przeciwników naraz. W dodatku generał posiadał repulsory, dzięki którym mógł się równać zwinnością i szybkością z mającymi Moc Jedi.
W walce Grievous używał najczęściej dwóch mieczy (zielonego i niebieskiego), w sytuacjach ekstremalnych uruchamiał dodatkową parę rąk, trzymającą kolejne dwa miecze (także zielony i niebieski).

 Ofiary

Lista zabitych przez Grievousa Jedi - niektórzy z nich zostali pokonani jeszcze zanim Sheelal stał się cyborgiem:
Generał Grievous zabił jeszcze kilku Jedi, i jednego Mrocznego Jedi (prawdopodobnie na planecie Necropolis). Dowódca Separatystów kolekcjonował miecze świetlne osób pokonanych przez siebie i nie tylko, są to na przykład miecze: Aayli Securi, Shaak Ti, K'Kruhka, Sifo Dyasa oraz Darth Zannah.